افزایش 100 درصدی فروش صنایع دستی آذربایجان شرقی در نوروز 96

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر آذربایجان شرقی در نشست خبری امروز 19 فروردین ماه از افزایش 100 درصدی فروش صنایع دستی در مقایسه با نوروز 95 خبر داد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار گفت: 35 بازارچه و نمایشگاه صنایع دستی در نوروز 96 در استان دایر شده بود که در مجموع سه میلیارد و 670 میلیون ریال فروش داشته است که نسبت به سال گذشته که این رقم یک میلیارد و 800 میلیون ریال بوده است شاهد رشد 100 درصدی فروش صنایع دستی هستیم.

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر آذربایجان شرقی گفت: در نوروز امسال 250 هزار نسخه اقلام تبلیغاتی اعم از نقشه های واقعیت افزوده و دوستدار محیط زیست کتابچه و بروشور راهنمای آثار تاریخی و گردشگری چاپ و در پایگاه های اطلاع رسانی، موزه ها و اماکن تاریخی در بین گردشگران نوروزی توزیع شد.

آبدار ادامه داد: در این ایام 250 راهنمای مجاز گردشگری با حضور در اماکن تاریخی این استان به ارائه خدمات و راهنمایی های لازم به گردشگران نوروزی پرداختند.

وی از برپایی 41  برنامه آئین های محلی «نوروزگاه» در محل دائمی بازارچه صنایع دستی استان خبر داد و گفت: از دیگر برنامه هایی جدیدی که در راستای نوروز متفاوت در برنامه های دبیرخانه ستاد اجرایی خدمات سفر قرار گرفته بود، برگزاری برنامه های نمایشی و آیین های سنتی آذربایجانی بود که در قالب برنامه «نوروزگاه» به اجرا در آمد.

 آبدار در خصوص آمار اقامتی گردشگری نوروزی نیز سخن به میان آورد و گفت: استان آذربایجان شرقی از ۲۸ اسفند الی ۱۳ فروردین ۹۶، میزبان ۲۶۶هزار و  642 نفر از گردشگران نوروزی در مراکز  اقامتی بوده است که در این وزه شاهد رشد 14 درصدی هستیم.

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر استان با بیان اینکه میانگین اقامت های نوروزی گردشگران در استان از دو روز به سه روز افزایش یافته است، گفت: طبق هزار فرم نظرسنجی که در مراکز اقامتی، تاریخی، فرهنگی و تفریحی استان، بین گردشگران و مسافران نوروزی توزیع شده بود، 3/48 درصد از سفرهای نوروزی گردشگران با شناخت قبلی و 65 درصد از گردشگران برای چندمین بار است که به استان سفر می کنند.

وی همچنین با اشاره به رشد ۳۶ درصدی بازدیدهای نوروزی از موزه ها و اماکن تاریخی استان، اظهار کرد: از موزه ها و اماکن تاریخی استان آذربایجان شرقی، ۲۶۸هزار و ۹۴۶بازدید به عمل آمده که نسبت به سال گذشته ۳۶ درصد افزایش یافته است.

وی افزود: در میان اماکن تاریخی و موزه های پر بازدید، "کلیسای سنت استپانوس" بیشترین بازدید کننده را به خود اختصاص داده است، پس از آن "رصدخانه مراغه" ، "موزه قاجار" و "موزه آذربایجان" ، به ترتیب جایگاه دوم تا چهارم را در بین پر بازدیدترین اماکن تاریخی و فرهنگی استان را به خود اختصاص داده اند.

آبدار در خصوص بازدید های نظارتی مستمر ستاد خدمات سفر استان، نیز سخن به میان آورد و گفت: طی ایام نوروز، برای بهبود و ارتقا خدمات سفر استان، ۱۹۵۰ بازدید نظارتی از مراکز مختلف اعم از  تاسیسات گردشگری به عمل آمده است که منجر به صدور 42 مورد تشویق، 125 مورد تذکر و ۱۶ مورد اخطار صادر شده است.

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر استان بیان کرد: با توجه به بازدید های صورت گرفته توسط ستاد نظارتی خدمات سفر استان، مجموع اخطار های صادر شده به مراکز متخلف نسبت به سال گذشته ۲۸ درصد کاهش یافته، همچنین شکایات واصله از مراکز خدمات گردشگری نیز کاهشی ۳۳ درصدی داشته است.

در این نشست مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: با توجه به شعار کاری ستاد اجرایی خدمات سفر استان مبنی بر « نوروز 96، نوروز متفاوت»، اقدامات جدیدی در راستای کاری این مجموعه قرار گرفت که از آن میان می توان رونمایی از تمبر صنایع دستی آذربایجان شرقی ویژه نوروز 96 و چاپ و توزیع نقشه های واقعیت افزوده و دوستدار محیط زیست اشاره کرد.

انتهای پیام/

برچسب ها: افزایش 100 درصدی فروش صنایع دستی آذربایجان شرقی در نوروز 96

 آدرس: تبریز – خیابان ارتش جنوبی – روبروی خیابان ارک              تلفن: 6-35546164   فاکس:35543953    کدپستی: 5137653363   ایمیل: info@eachto.ir