ضرورت احیای ظرفیت های محلی روستاها برای رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در نشست نمایندگان حوزه های تخصصی، طرح ضربتی تولید و اشتغال، از ضرورت احیای ظرفیت های محلی روستاها برای رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، صبح امروز نشست نمایندگان حوزه های تخصصی طرح ضربتی تولید و اشتغال سازمان میراث فرهنگی کشور با "مرتضی آبدار"، مدیر کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی برگزار شد.

این نشست با حضور هیئت نمایندگان اعزامی سازمان میراث فرهنگی کشور که برای اجرای طرح ضربتی تولید و اشتغال در ۷۳ روستای منتخب سراسر کشور، به تبریز نیز سفر کرده اند،  همراه بود.

مرتضی آبدار گفت: این هیئت در زمان اقامت خود در آذربایجان شرقی، از روستای اشتبین و روستای زنوزق و روستای کندوان بازدید خواهند کرد و به بررسی ظرفیت‌ها و پایش این روستاها در حوزه اشتغال و زیرساخت‌های مرتبط با حوزه مأموریت‌های سه‌‌گانه سازمان، همچنین ظرفیت‌های صنایع‌دستی هر روستا، خواهند پرداخت.

آبدار با اشاره به اینکه در بررسی روستا ها به حوزه گردشگری و میراث فرهنگی مناطق معرفی شده توجه خاصی خواهد شد، افزود: در این حوزه ها، تمامی نقاط جاذب گردشگر و همچنین مواریث فرهنگی شناسایی خواهد شد و اعتبار لازم جهت تقویت جاذبه‌های گردشگری، احیا و مرمت و حفاظت از مواریث فرهنگی، تخصیص خواهد یافت.

وی تاکید کرد: از مهم ترین اقداماتی که در این طرح اجرا خواهد شد، معرفی و شناسایی صنایع دستی مختص آن منطقه است، در این طرح برای تخصیص اعتبار جهت تقویت رشته‌های صنایع‌دستی موجود و احیای رشته‌های فراموش‌شده، تمهیدات لازم انجام می پذیرد تا با ایجاد اشتغال در روستاها به رونق اقتصادی آن کمک کند.

مرتضی آبدار بر اهمیت فرهنگ سازی با استفاده از ظرفیت سمن ها تاکید کرد و گفت: سمن ها پشتیبان فضای عمومی میراث فرهنگی هستند و با حضور مداوم و مستمر همواره گام های موثر در حفظ و پشتیبانی از میراث فرهنگی این استان برداشته اند. این نهاد های مردمی در تلاش هستند تا با فرهنگ سازی لازم، سبقه تاریخی و فرهنگی غنی استان را با مشارکت مردم احیا و حفظ کنند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با اشاره به توسعه روستاگردی و بوم گردی، اظهار داشت: در توسعه روستاگردی و بوم گردی باید تمامی ضوابط و ساختار زیست محیطی محل رعایت شود و این مسئله در استان نیاز به اقدامات اساسی دارد که در این راستا  برنامه هایی نیز در حال تدوین و اجراست.

وی ادامه داد: در روستاهای هدف گردشگری و دارای ارزش تاریخی، بر روی مسائل سرمایه گذاری و رونق گردشگری و ترویج صنایع دستی  افزایش اشتغال تمرکز شده و برنامه ویژه ای برای این روستاها با همکاری فرمانداری و دهیاری ها در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام/

برچسب ها: ضرورت احیای ظرفیت های محلی روستاها برای رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال/ طرح ضربتی تولید و اشتغال در 73 روستای کشور

 آدرس: تبریز – خیابان ارتش جنوبی – روبروی خیابان ارک              تلفن: 6-35546164   فاکس:35543953    کدپستی: 5137653363   ایمیل: info@eachto.ir