هموارتر شدن مسیر توسعه گردشگری استان در طول یکسال گذشته

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از بهبود قابل ملاحظه شاخص های حوزه گردشگری در یک سال در مقایسه با مدت مشابه قبل از آن خبر داد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار گفت: در سال 95 شاهد اجرای برنامه‎‎های متعددی در سطح ملی و بین المللی از جمله برگزاری اجلاس وزاری گردشگری کشورهای آسیایی، نشست منطقه ای سفرا و استانداران، نشست های مشترک با مدیران بخش دولتی و خصوصی کشورهای همسایه همچون ارمنستان، ترکیه و آذربایجان در راستای ارتقای همکاریهای مشترک و تبادل گردشگر و جذب سرمایه گذار به منظور توسعه اماکن اقامتی با شرکت های خارجی بودیم.

آبدار خاطر نشان کرد: اجرای این برنامه ها نشان دهنده آن است که صنعت گردشگری این استان روی ریل توسعه قرارگرفته است.

وی با اشاره به برگزاری آیین افتتاح هفته فرهنگی ژاپن در تبریز عنوان کرد: باید از برگزاری این رویدادها و افزایش تعاملات فرهنگی با دیگر کشورها برای توسعه صنعت گردشگری استان به ویژه در سال 2018 بهره برداری کرد.

وی با اشاره به طرح های سرمایه گذاری در حوزه تاسیسات گردشگری تشریح کرد:  با 16 طرح سرمایه گذاری موافقت اولیه صورت گرفته که موجبات رشد 60 درصدی در این بخش شده، همچنین موافقت اصولی با 27 طرح، رشد 445 درصدی را به همراه داشته است و در حال حاضر 11 پروژه اقامتی در سطح استان در حال احداث است که اتمام آن ها موجب افزایش 5950 تخت به ظرفیت فعلی اماکن اقامتی خواهد شد و تعداد تخت های استان به رقم 14 هزار تخت خواهد رسید.

آبدار گفت: با افتتاح سه هتل، سه هتل آپارتمان و دو مهمان پذیر در سال گذشته تعداد هتل ها به 35، هتل آپارتمان 19 و مهمان پذیر را به 74 واحد افزایش داده است. تعداد واحدهای پذیرایی بین راهی و سفره خانه های سنتی نیز در سطح استان با رشدی 35 درصدی به میزان 261 واحد رسیده است.

وی اظهار کرد: در راستای کیفی سازی و ارتقای سطح ارائه خدمات به گردشگران شاهد عملکرد موفقی از سوی این اداره کل بوده ایم در بازدیدهای نظارتی از دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری و مراکز اقامتی و پذیرایی صورت گرفته است که نسبت به سال گذشته به ترتیب 45، 30 و 25 درصد رشد داشته است و استاندارسازی 11 واحد اقامتی در سطح استان با رشد 120 درصدی نشان از عزم جدی اداره کل در مسیر کیفی سازی خدمات گردشگری در استان دارد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت مقوله آموزش گفت: برای اولین بار مجوز برگزاری دوره تخصصی آموزش طبیعت گردی و هتلداری در استان صادر شده است و همچنین برگزاری دوره های آموزش تخصصی ویژه مدیران و مدیران فنی و دوره های دانش افزایی برای راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی در یکسال گذشته نسبت به مدت مشابه قبل رشد 100 درصدی داشته است.

وی افزود: در سال گذشته 300 نفر راهنما در مقاطع مختلف به کار گرفته شده اند که افزایش 20 درصدی داشته و تعداد مراکز اطلاع رسانی گردشگری نیز چهار برابر شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: با برگزاری و شرکت در 18 جشنواره و نمایشگاه در سطح ملی و بین المللی شاهد رشد 50 درصدی در این بخش بوده ایم.

آبدار فراهم کردن زیرساخت لازم در جذب گردشگر را مهم برشمرد و خاطرنشان کرد: اقلام فرهنگی متنوعی توسط دبیرخانه ستاد اجرائی سفر در میان مسافران و گردشگران خارجی چاپ و توزیع می شود که در این راستا با مشارکت بخش خصوصی و با هدف معرفی استان،  60000  جلد نقشه و 11000 کتابچه چاپ و توزیع شده که به ترتیب رشد 100 و 120 درصدی در مقایسه با مشابه سال گذشته داشته و برای اولین بار 5000 جلد کتابچه معرفی تبریز برای کودکان و  12000 نقشه واقعیت ارزش افزوده چاپ شده است.

وی افزود : علاوه برآن ارقام قابل توجهی بروشور های دوزبانه موزه ها و اماکن تاریخی،کارت پستال، پازل و پوستر صنایع دستی و  جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی بین گردشگران چاپ و توزیع شده است.

انتهای پیام/

 آدرس: تبریز – خیابان ارتش جنوبی – روبروی خیابان ارک              تلفن: 6-35546164   فاکس:35543953    کدپستی: 5137653363   ایمیل: info@eachto.ir