اجراي  پروژه های مرمتی و محافظتي ربع رشیدی دركناركاوشهاي باستان شناسی

اجراي پروژه های مرمتی و محافظتيمحوطه تاریخی و فرهنگی ربع رشیدی دركناركاوشهاي باستان شناسی براساس امضای تفاهم نامه همکاری مشترک چهار جانبه در راستای برنامه های فرهنگی تبریز 2018 وارد مرحله عملیاتی می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، تفاهم نامه چهارجانبه اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی و مؤسسه باستان شناسی آلمان و دانشگاه هنر اسلامی تبریز و شهرداری کلانشهر تبریز در دفتر ریاست دانشگاه هنر اسلامی تبریز با حضور آقایان مهندس مرتضی آبدار، دکتر صادق نجفی، دکتر محمدعلی کی نژاد و خانم ژودیت تومالسکی مدیر کل مؤسسه باستان شناسی آلمان امضا شد.

به موجب امضای این تفاهم نامه چهارجانبه بین المللی همکاری های اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، دانشگاه هنر اسلامی تبریز، شهرداری کلانشهر تبریز و مؤسسه باستان شناسی آلمان، اجرايطرحهايحفظ، مرمت وکاوش های باستان شناسی محوطه مجموعه تاريخي-فرهنگي ربع رشیدی با استفاده از شیوه ها و روش های نوین به زودی آغاز می شود.

در این تفاهم نامه با تدوين يك سياستكاري مشترک، دستورالعمل ها، حدودو تعهدات دستگاههای ذیربط نسبت بهآماده‌سازی زمینه‌های علمی و فنی لازم كاوشمحوطه مجموعه تاريخي - فرهنگي ربع رشیدی پی ريزي شد.

این برنامه راهبردی، پژوهشی و حفاظتی که در راستای برنامه های فرهنگی تبریز 2018 انجام می شود مشارکت فنی و علمی و لجستیکی مؤسسه باستان شناسی آلمان با همکاری دانشگاه هنر اسلامی تبریز و نظارت قانونی و حاکمیتی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی و حمایت های مادی و معنوی و اداری شهرداری کلانشهر تبریز برای کاوش های باستان شناختی و باستان سنجی و حفاظت و مرمت و پلان گردشگری و احداث موزه مجتمع تاریخی دانشگاه ربع رشیدی است.

همچنین مقرر شده است که طرفین تفاهم نامه ضمن حمایت از انتشارات و همایش های حاصل از تحقیقات برآمده از این پروژه بزرگ فرهنگی و راهبردی پژوهشی نسبت به برگزاری اولین کنگره بین المللی باستان سنجی ایران در سال 1397 اقدام کنند.

به موجب این تفاهم‌نامه مؤسسه باستانشناسی آلمان متعهد است که از آخرین فناوری روز دنیا در این پروژه استفاده کرده و نسبت به تشکیل و اعزام هیات باستان‌شناسی به همراه تجهیزات فنی و مواد و مصالح لازم جهت نقشه­برداری لیزر اسکن سه بعدی، نقشه­ برداری سطح ­الارضی ژئوفیزیک، ژئوماتیک، نقشه­ب رداری هوایی به تبریز اقدام نماید.

اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی نسبت به ارایه فضا، تأمین و تدارک و مدیریت نیروی کارگری و خدماتی و مصالح و ملزومات کارگاهی استقرار هیات آلمانی اقدام می‌کند. تامین زیرساخت‌های فنی و حمایت‌های مادی و معنوی این پروژه حساس و ارزشمند، توسط شهرداری تبریز پیگیری خواهد شد.

دانشگاه هنر اسلامی تبریز نیز در زمینه‌ کاوش‌های باستان‌شناسی، باستان سنجی، سال­یابی با روش­های شیمیایی و گاه­شناسی درختی، مرمت و حفاظت، ترسیم نقشه‌های معماری، ساخت ماکت و مدل و طراحی پلان گردشگری با هیات آلمانی همکاری خواهد داشت و هم آزمایشگاههای پیشرفته علوم باستانسنجی و حفاظت و مرمتی خود را در اختیار اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی و طرف آلمانی قرار دهد.

برگزاری دوره‌های مشترک برای ارتقای سطحی علمی مهارت‌های باستان‌شناسی در تبریز از دیگر مفاد این تفاهم‌نامه است.

گفتنی است امضای این تفاهم نامه در ادامه برنامه های سمپوزیوم باستان سنجی ایران و آلمان که در راستای اهداف تبریز 2018 روزهای 11 تا 13 آبان 1395 با همکاری دانشگاه هنر اسلامی تبریز و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی انجام شد، صورت گرفت.

انتهای پیام/

 آدرس: تبریز – خیابان ارتش جنوبی – روبروی خیابان ارک              تلفن: 6-35546164   فاکس:35543953    کدپستی: 5137653363   ایمیل: info@eachto.ir