معرفی سازمان

معرفی سازمان 

مقدمه
ميراثي كه امروز در دست ما و مايه ماندگاري و هويت ماست، همان كه شناسنامه ايران و ايراني گفته مي‌شود، بازمانده از گذشته‌اي سراسر افتخار و غرور و سربلندي است. اگر ميراث فرهنگي ما در جهان امروز از ارزش و غناي بالايي برخوردار است و توجه ويژه جهانيان را بر خود جلب كرده، ناشي از عشق و شيدايي و همت والاي ايراني به آفرينش آثار هنري و فرهنگي است و برخاسته از ذوق و شيفتگي در درون و اميد به ماندگاري.

به يقين، همه ارج و اعتبار ميراث فرهنگي و نگهداري از آثار ابنيه و اشياء باستاني و محوطه‌هاي تاريخي، حمايت و تشويق هنرمندان رشته‌هاي مختلف هنرهاي سنتي و فراهم نمودن امكانات لازم جهت پيشبرد و اعتلاي هنرهاي بومي، كمك به كارشناسان و محققان ميراث فرهنگي در برپايي نمايشگاه‌ها و موزه‌ها و فراهم كردن تسهيلات لازم جهت تحقيقات مردم‌شناسي و زمينه انتقال مفاهيم ميراث فرهنگي به عموم و بطور كلي معرفي وجود ناشناخته ميراث فرهنگي استان، مشاركت و همكاري و دلسوزي مسئولانه آحاد مردم استان را طلب مي‌كند از طرفي تنوع، گستردگي و غناي يادمانهاي فرهنگي استان،‌ طيف فرهنگي گسترده‌اي را تشكيل مي‌دهد كه قاعدتاً از عهده يك تشكيلات اداري خارج است. بنابراين آشنايي با ارزشهاي ميراث فرهنگي و ضرورت و اهميت حفظ و نگهداري آنها همكاري صميمانه تمامي اقشار جامعه را ايجاب مي‌نمايد.

خلاصه‌اي از تاريخچه سازمان ميراث فرهنگي، صنایع دستی و گردشگری كشور با توجه به پراكندگي فعاليتهاي ادارات و مراكز مرتبط با ميراث فرهنگي و عدم هماهنگي بين آنها دولت وقت جمهوري اسلامي براي سر و سامان بخشيدن به وضع نابسامان بررسي، شناسايي، ثبت و حفاظت از آثار ارزشمند منقول و غيرمنقول فرهنگي تاريخي كشور در تاريخ 10/11/64 قانون تشكيل سازمان ميراث فرهنگي كشور از ادغام واحدهاي مركز باستانشناسي ايران، اداره كل هنرهاي سنتي، مركز و موزه مردم‌شناسي، دفتر آثار تاريخي، موزه ايران باستان، اداره حفظ ميراث فرهنگي شهرستانها، اداره كل موزه‌ها، اداره كل حفاظت آثار باستاني و بناهاي تاريخي، اداره كل كاخ‌ها، سازمان ملي حفاظت آثار باستاني و اداره كل بيوتات (كاخ گلستان) مورد تصويب مجلس شوراي اسلامي قرار گرفته و آغاز بكار كرد.

و به دنبال آن اداره كل ميراث فرهنگي استان آذربايجان شرقي نيز از اول سال 1362 فعاليت خود را مستقلاً آغاز نمود. و در مورخه 14/11/82 با تصويب مجلس شوراي اسلامي در ادغام سازمانهاي ميراث فرهنگي و ايرانگردي و جهانگردي، سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري تشكيل گرديد و متعاقب آن از نيمه دوم سال 1384 اين سازمان در استان آذربايجان شرقي آغاز بكار نمود كه پس از ادغام، سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري آذربايجان شرقي توسعه گردشگري و ضبط و صيانت از ميراث فرهنگي در قالب سازمان جديد در شرايط همزيستي مسالمت‌آميز با برنامه‌ريزي جامع و كامل با بررسي ظرفيت‌ها و توانمنديهاي بخش گردشگري ملاحظات قابل توجه اين بخش را در هماهنگي و همكاري با ميراث فرهنگي مورد نظر قرار دارد.

و اين سازمان توسعه گردشگري را، براساس سياستهاي اعمال شده و استراتژي تدوين شده به سمت جلب مشاركت عموم مردم و بخش خصوصي بطور جدي و عملي در دستور كار خود قرار داده است و در حال حاضر به عنوان پل ارتباطي قوي بين بخش خصوصي و دولت ايفاي وظيفه مي‌كند و اين سازمان در حوزه گردشگري برنامه‌هاي بلندمدتي ترسيم كرده و در تلاش است تا اين برنامه‌ها محقق شودچرا كه تحقق اين برنامه‌ها، خدمت آرماني و بزرگي براي استان خواهد بود.

البته سابقه برنامه‌ريزي براي توسعه فعاليتهاي گردشگري در ايران به سالهاي دهه پنجاه هجري شمسي برمي‌گردد. اين تلاشها با تهيه طرح جامع گردشگري كشور توسط شركت سوئيسي توريست كنسولت آغاز شد. برنامه تهيه شده با توجه به سياستهاي كلان نظام سياسي وقت، بر توسعه چند قطب گردشگري در قالب كاركرد تفريحي با محوريت ساحل خزر، كاركرد فرهنگي - تفريحي با محوريت شهرهاي اصفهان و شيراز و در نهايت گردشگري مذهبي با محوريت شهر مقدس مشهد قرار گرفته بود. پس از پيروزي انقلاب اسلامي در اوايل دهه هفتاد بار ديگر بهره‌برداري از منافع صنعت گردشگري به ويژه منافع اقتصادي آن در دولت مطرح شده و در نتيجه در سال 77 تهيه طرح جامع توسعه گردشگري كشور در سازمان ايرانگردي و جهانگردي با استفاده از كارشناسان بين‌المللي مطرح شد و به منظور استفاده از كمكهاي بين‌المللي دفتر عمران منطقه‌اي سازمان ملل(UNDP) و سازمان جهاني جهانگردي(WTO) سند تنظيم برنامه ملي توسعه گردشگري كشور توسط رياست وقت سازمان(ITTO) با اين سازمان مبادله شد.

طبق مصوبه شورای عالی اداری مورخه 16/1/1385 به منظور تقویت و توسعه صنایع دستی کشور و ایجاد هماهنگی با سیاست های توسعه صنعت گردشگری، سازمان صنایع دستی با تمام وظایف، اختیارات، مسئولیت های قانونی، دارایی ها، تعهدات، اعتبارات، امکانات و نیروی انسانی از وزارت صنایع و معادن منتزع و در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ادغام گردید

 آدرس: تبریز – خیابان ارتش جنوبی – روبروی خیابان ارک              تلفن: 6-35546164   فاکس:35543953    کدپستی: 5137653363   ایمیل: info@eachto.ir